LIST OF SELECTED ARTISTS

Albania

Blenard Azizaj / Maya Gomez

Arba Bekteshi

Bledi Boraku

Elona Çuliq / Besmir Sula

Lisiana Demiraj

Fatlum Doçi

Gjergji Dushniku / Studioarch4

Lek Gjeloshi

Blerina Goce

Sead Kazanxhiu

Arbies Komoni

Ledia Kostandini

Iva Lulashi

Edson Luli

Ilir Lluka

Arjon Muarremi

Marinela Ndria

Rosella Pellicciotti / Roberto Noa

Jonida Prifti

Remijon Pronja

Via Tirana / Uj pa Gaz

Vangjush Vellahu

Rea Xhillari

Austria

Margarethe Drexel

FAXEN

Jürgen Kleft

Zara Pfeifer

Daniel Stempfer

Jonida Laçi

 

Bosnia and Herzegovina

Vox Meduza

Naida Mujkić

Cyprus

En.act Theatre Group

Anastasia Mina

Giorgos Panagi

Theodoulos Polyviou

Egypt

Almena

Sara Hamdy

Yara Mekawei / Lamis Haggag

 

France

Greece

Annabelle Amoros

Nicolas Gaillardon

Yoann Ximenes

Italy

Isabella Benshimol / Mati Jhurry

Mariangela Ciccarello

Daniele Costa

Rossana De Pace

Federica Di Pietrantonio

Martin Errichiello / Filippo Menichetti

Andrea Famà

Christian Gallucci / Anna Sala

Alberto Gemmi / Mirco Marmiroli

Salvatore Giommarresi

Francesca Greco

Guerrilla Spam

Le Ultime Sorelle di Jack

Valentina Lacinio

Fabrizio Lecce

Marco Marzuoli

Sara Mignogna

Stefano Amedeo Moriani

Valerio Muscella

PMS

Charusheela Pulito

Emanuele Racca

Rachele Sabatino

Fabio Tasso

The Area of Bustle

Luca Zarattini

Morocco

Vasilis Alexandrou

Angeliki-Marina Diakrousi

Thanasis Kafetzis

Kolida Babo duet

Yassonas Leontios Elie Megoulas - Cacao Rocks

Artemis Papachristou

Thomas Tsalapatis

Nikolaos Vamvouklis

Maria-Eleni Vomvolou-Arsenopoulou / Penny Eleftheriadou / Orestis Patsinakidis / Katerina Sisinni / Anastasia Tzellou

Kosovo

Alban Fejza

Leart Rama

Oborri

Jetullah Sylejmani

Ylli Xhaferi

Lebanon

Youssef El Khoueiry

Lynn Kodeih

 

Malta

Aidan Celeste

Rachelle Deguara

Montenegro

Kristina Gvozdenović

Teodora Nikčević

Siniša Radulović

Mariam Abouzid Souali

Abdessamad El Montassir

Youssef Ouchra

San Marino

Palestine

Mohammad Joulani

El Container

 

Valerio Conti

Francesco Mancuso

Slovenia

Maja Hodoscek

Olja Grubić / Živa Petrič / Kristina Alexova

Lucija Jankovec

Spain

Portugal

Sebastião Braga / Patrik Thomas

Sérgio Azevedo

Serbia

Lidija Delić

Slobodan Stošić

Cristina Aliste Miguel

Pablo Alonso

Ayeklauwn Cía y Teatro Atómico

Alexandra Balsells

Leticia Cabezudo Sánchez

Lena Carrilero

Compañía Joaquín Collado

Antonio Cordones

Ventura Díaz

Carmén Férez Guillén

Delia Márquez

Jorge Merino Calles

Álvaro Muñoz Gil

Ruben Salcedo

J.J. Sprondel

Tunisia

Houwaida Barouni

Turkey

Akin Güreş

Berna Tonyali

UK

Seyyed Sadegh Aleahmad / Jamal Sterrett

Toby Campion

Ant Hamlyn

Conor Rogers

Maryam Tafakory

 

 

*Some of the artist have been selected from the curators of the Biennial and the others from BJCEM members of their respective countries.

Design by: