MEDITERRANEA 18 YOUNG ARTISTS BIENNALE Tirana&Durres, 4-9 May 2017

Thursday May 4th 2017

18:00

OPENING

Place: Main Stage (Parku Rinia)

 

All main exhibition Venues (National Historical Museum, National Gallery of Arts, Former Embassy of Yugoslavia, Youth Center) will be open from 18.30

 

19:00

Literary Creation by Jonida Prifti, Radio Anarti

Place: REJA - The Cloud Installation

 

19:30

Music by Kolida Babo duet

Place: Main Stage (Parku Rinia)

 

20:30

Music by PMS

Place: Main Stage (Parku Rinia)

 

21:00

Literary Creation by Laura Perrone, fascicolo; Performance by Francesco Cavaliere, Leila Hassan Volta di Lame di Luna “Dintorni e Cavità Terrestri”

Place: The Pyramid (front side)

 

21:30

Performance by En.Act Theatre Group, The Dust is Expected to Retreat by Tomorrow

Place: National Theatre (swimming pool)

 

21:30

Movie by Mariangela Ciccarello, Lampedusa

Place: REJA - The Cloud Installation

 

21:45

Movie by Fabrizio Lecce, La Terra di Fronte

Place: REJA - The Cloud Installation

 

Midnight

Music by Jam session

Place: The Pyramid

 

Friday May 5th 2017

12:00

Artists' Talks: Let's talk about HISTORY

Place: REJA - The Cloud Installation

 

12:00

Urban project/Workshop BJCEM Collaborative Project by Waleed Elsaid/Mahmood Hachim/Bita Razavi

Action, Reaction, Interaction

Place: Tirana's Youth Center

 

12:00

Literary Creation by Jonida Prifti, Radio Anarti

Place: REJA - The Cloud Installation

 

14:00

Performance/Urban Act by The Area of Bustle

Place: University of Arts (Main Hall)

 

14:00 - 16:00

Literary Creation by Valentina Lacinio, There's No Place Like

Place: Metropol Theater

 

15:00

Performance/Visual Art by Youssef Ouchra, Deqa F-Marrakchia

Place: Starts from the National Historical Museum and continues in the streets of Tirana

CANCELED

 

15:00-20:00

Performance/Workshop by Theodoros Zafeiropoulos/Katerina Velliou

Place: The Pyramid

 

15:30

Visit and talks with BJCEM Collaborative Projects curators

Place: Former Yugoslavian Embassy

 

17:00

Literary Creation by Naida Mujkić, Love bonds of moguls; Saffron; A Short History of the Rose Haw

Place: Libra'Aria (Lake)

 

17:30

Literary Creation by Thomas Tsalapatis, Chronos The Wound The Shelter

Place: Libra'Aria (Lake)

 

18:00

Performance/Dance by Leticia Cabezudo, Locked

Place: University of Arts (Black Box)

 

18:00

Music by Rubén Salcedo, Returning to Ithaca

Place: Libra'Aria (Lake)

 

18:30

Performance/Dance by Sadegh Aleahmad/Jamal Sterrett, Omega Fragmented (The soil Returns to Us) no. 5

Place: University of Arts (Black Box)

 

19:00

Music by Ilir Lluka, Strings of Consciousness

Place: The Pyramid

 

19:00-20:00

Sound Performance by Edson Luli, This artwork will have a title soon

Place: Destil Hostel

 

19:30

Literary Creation by Naida Mujkić, Love bonds of moguls

Place: Main Stage (Parku Rinia)

 

20:00

Literary Creation by Thomas Tsalapatis, Chronos The Wound The Shelter

Place: Main Stage (Parku Rinia)

 

20:00

Performance/Dance by Rosella Pellicciotti/Roberto Noa, Winter’s Flowers

Place: Turbina

 

20:30

Movie by Carmén Férez Guillén, Kalkeri Sangeet Vidyalaya

Place: REJA - The Cloud Installation

 

20:45

Movie by Leart Rama, Hu

Place: REJA - The Cloud Installation

 

21:00

Music by J.J. Sprondel

Place: Main Stage (Parku Rinia)

 

21:30

Dance Performance by Blenard Azizaj/Maya Gomez, NoBody’s Land

Place: Turbina

 

22:00

Music by Vox Meduza, Funk Sevdah Project

Place: Main Stage (Parku Rinia)

 

22:00

Movie by Maryam Tafakoury, Poem and Stone

Place: Cinema mobile at Experimental Theatre

 

22:15

Movie by Youssef el Khoueiry, The Sound Barrier

Place: Cinema mobile at Experimental Theatre

 

22:30

Movie by Thanasis Kafetzis, Who's Afraid of the Dark

Place: Cinema mobile at Experimental Theatre

 

Midnight

Music by Jam session

Place: The Pyramid

 

Saturday May 6th 2017

12:00

Artists' Talks: Let's talk about CONFLICT

Place: REJA - The Cloud Installation

 

12:00

Urban project/Workshop BJCEM Collaborative Project by Waleed Elsaid/Mahmood Hachim/Bita Razavi

Action, Reaction, Interaction

Place: Tirana's Youth Center

 

12:00

Literary Creation by Jonida Prifti, Radio Anarti

Place: Libra'Aria (Lake)

 

14:00 - 16:00

Literary Creation by Valentina Lacinio, There's No Place Like

Place: Metropol Theater

 

15:00 - 20:00

Performance/Workshop by Theodoros Zafeiropoulos/Katerina Velliou

Place: The Pyramid

 

16:00

Movie by Blerina Goce, One, Two, Monologues

Place: University of Arts (Black Box)

 

16:00

Movie by Sara Mignogna, Lost in Molise

Place: University of Arts (Black Box)

 

16:00

Movie by Delia Márquez, Lugares Comunes

Place: University of Arts (Black Box)

 

16:30

Literary Creation by Rachelle Deguara, Replika; Eku

Place: Libra'Aria (Lake)

 

17:00

Literary Creation by Giorgos Panagi, The Myths

Place: Libra'Aria (Lake)

 

18:00

Movie by Avo Kaprealian, Houses Without Doors (screening and talk)

Place: University of Arts (Black Box)

 

18:00

Music by Lena Carrilero, Welcome Home, Welcome Back

Place: Libra'Aria (Lake)

 

18:00

Literary Creation by Rachelle Deguara, Replika; Eku

Place: Main Stage (Parku Rinia)

 

18:30

Literary Creation by Giorgos Panagi, The Myths

Place: Main Stage (Parku Rinia)

 

19:00

Music by Bledi Boraku

Place: The Pyramid

 

19:00-20:00

Sound Performance by Edson Luli, This artwork will have a title soon

Place: Destil Hostel

 

20:00

Movie by Alberto Gemmi/Mirco Marmiroli, Ogni Opera Di Confessione

Place: REJA - The Cloud Installation

 

20:00

Dance Performance by Blenard Azizaj/Maja Gomez/Foteini Micheli, NoBody’s Land

Place: Turbina

 

21:00

Music by Almena

Place: Main Stage (Parku Rinia)

CANCELED

 

21:00

Performance/Dance by Francesca Greco, Song to the Wall of the Body

Place: Turbina (small stage)

 

22:00

Performance/Dance by Ventura Díaz & Wave, 2:22. “Tic T.O.C.”

Place: Turbina

 

22:00

Music by Uj pa gaz/Via Tirana

Place: Main Stage (Parku Rinia)

 

Midnight

Music by Jam session

Place: The Pyramid

 

Sunday May 7th 2017

12:00

Artists' Talks: Let's talk about DREAM

Place: REJA - The Cloud Installation

 

12:00

Urban project/ Workshop BJCEM Collaborative Project by Waleed Elsaid/Mahmood Hachim/Bita Razavi

Action, Reaction, Interaction

Place: Tirana's Youth Center

 

12:00

Literary Creation by Kristina Gvozdenovic, Fairytales with Positive Role Models

Place: Libra'Aria (Lake)

 

12:00-13:00

Sound Performance by Edson Luli, This artwork will have a title soon

Place: Destil Hostel

 

12:30

Literary Creation by Jonida Prifti, Radio Anarti

Place: Libra'Aria (Lake)

 

14:00 - 16:00

Literary Creation by Valentina Lacinio, There's No Place Like

Place: Metropol Theater

 

14:00 - 18:00

Workshop by Eléonore Josso/Stéphanie Chabaud

Describing space – can it take place?

Place: National Historical Musem (Courtyard)

 

15:00 - 18:00

Curators’ lectures: A Natural Oasis?

Place: REJA - The Cloud Installation

 

15:00 - 20:00

Performance/Workshop by Theodoros Zafeiropoulos/Katerina Velliou

Place: The Pyramid

 

17:00

Literary Creation by Kristina Gvozdenovic, Fairytales with Positive Role Models

Place: National Historical Museum Garden

 

17:30

Movie by Mariangela Ciccarello, Lampedusa

Place: University of Arts (Black Box)

 

18:00

Movie by Valerio Muscella, 4 Stars Hotel

Place: University of Arts (Black Box)

 

18:00

Music by Álvaro Muñoz Gil

Place: Libra'Aria (Lake)

 

19:00

Performance by Ayeklauwn Cía y Teatro Atómico, The Wisdom of the Birds

Place: National Circus

 

19:00

Literary Creation by Maja Hodoscek, Dreamers

Place: Lincoln Center (garden)

 

20:00

Performance/Dance by Elona Culiq/Besmir Sula, I the City

Place: Metropol Theater

 

20:30

Performance/Dance by Sadegh Aleahmad/Jamal Sterrett, Omega Fragmented (The soil Returns to Us) no. 6

Place: Turbina

 

21:00

Performance/Dance by Lynn Kodeih, Crossing into the City of No Faces

Place: National Gallery of Arts (Courtyard)

CANCEL

 

21:00

Performance/ Dance by Compañia Joaquín Collado, Nereo is Drowning (and the Nereidas)

Place: Turbina

 

22:00

Music by Le Ultime Sorelle di Jack, Alle Mie Sorelle

Place: Pyramid

 

23:00

Music by ElContainer

Place: Pyramid

 

Midnight

Music by Oborri

Place: The Pyramid

 

Monday May 8th 2017

12:00

Artists' Talks: Let's talk about FAILURE

Place:  REJA - The Cloud Installation

 

12:00

Literary Creation: Ilaria Genovesio/Fabio Cavallari, Domestic Actions

Place: Destil Hostel

 

12:00

Literary Creation by Jonida Prifti, Radio Anarti

Place: Tulla Culture Center

 

12:00-13:00

Sound Performance by Edson Luli, This artwork will have a title soon

Place: Destil Hostel

 

14:00 - 16:00

Literary Creation by Valentina Lacinio, There's No Place Like

Place: Metropol Theater

 

14:30 - 16:30

Talk/Book presentation by Claudio Zecchi, Public Sphere: Process an Practices

Place: Lincol Center

 

16:00

Performance/Urban Act by Marilou Vomvolou/Penny Eleftheriadou/Orestis Patsinakidis/Katerina Sisinni/Anastasia Tzellou, Resetting Homeland

Place: Destil Hostel

 

16:30

Performance/Urban Act by Marilou Vomvolou/Penny Eleftheriadou/Orestis Patsinakidis/Katerina Sisinni/ Anastasia Tzellou, Resetting Homeland

Place: Destil Hostel

 

17:00

Performance/Urban Act by Marilou Vomvolou/Penny Eleftheriadou/Orestis Patsinakidis/Katerina Sisinni/Anastasia Tzellou, Resetting Homeland

Place: Destil Hostel

 

17:00

Literary Creation by Pablo Alonso, To My Mother and Other Poems

Place: Libra'Aria (Lake)

 

17:30

Performance/Urban Act by Marilou Vomvolou/Penny Eleftheriadou/Orestis Patsinakidis/Katerina Sisinni/Anastasia Tzellou, Resetting Homeland

Place: Destil Hostel

 

17:30

Literary Creation by Tobi Campion, Prey

Place: Libra'Aria (Lake)

 

18:00

Applied Arts by Ledia Kostandini, Work presentation

Place: Destil Hostel

 

18:00

Literary Creation by Ilaria Genovesio / Fabio Cavallari, Untitled

Place: Clock Tower

 

19:00

Performance by Olja Grubić/ Živa Petrič/Kristina Alexova, The Red Web

Place: Destil Hostel

 

19:00

Music by Pablo Alonso, To My Mother and Other Poems

Place: The Pyramid

 

19:30

Performance/Dance by Sadegh Aleahmad/Jamal Sterrett, Omega Fragmented (The soil Returns to Us) no. 6

Place: University of Arts (Black Box)

 

20:00

Literary Creation by Toby Campion, Prey

Place: Main Stage (Parku Rinia)

 

20:15

Movie by Nicolas Vamvouklis, And it feels like home II (Screening and Talks)

Place: REJA - The Cloud Installation

 

21:00

Performance/Dance by Lynn Kodeih, Crossing into the City of No Faces

Place: Pyramid

 

21:00

Performance by Yara Mekawei/Lamis Haggag/Ismail Hamed, The Middle Ear is 30 Centimeters behind the Scene

Place: University of Arts (Gardens)

 

21:30

Theatre by Coperte Strette, Towards Medea, preview

Place: Experimental Theater

 

22:00

Music by OMEGA

Place: The Pyramid

 

Midnight

Music by Jam session

Place: The Pyramid

 

Tuesday May 9th 2017

18:00

Picnic en Plain Air music/video/performance of all artists

Place: Durrës Amphitheatre

 

18:00

Literary Creation by Jonida Prifti, Radio Anarti

Place: Durrës Amphitheatre

 

18:00

Video selection from the main visual arts exhibitions

 

Daniele Costa, Dead Space

Zara Pfeifer, Dear Utopia

Siniša Radulović, Indivisible and Inseparable

Jonida Laçi, Hotel Vollga

Annabelle Amoros, Sur la route (on the road)

Patrik Thomas / Sebastião Braga, Hotel Desterro

Martin Errichiello and Filippo Menichetti, In Fourth Person

 

Place: Gallery of Arts Durrës

 

 

 

 

Design by: